Son Eklenen Makaleler
   Televizyon Ve Bilgisayarın Çocuklarımız Üzerindeki 20 Zararı
Okunma:5972
 Çocuk Disiplininde Yapılan Beş Hata
Okunma:9642
 Çocuğa Oyuncak Seçmenin 10 Altın Kuralı
Okunma:6618
 Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek
Okunma:5873
 Çocuğunuzu Kreşte ve Okulda Enfeksiyon Hastalıklarına Karşı Koruyun
Okunma:3720
[Son Eklenen Makaleler]
 

Popüler Makaleler
   Çocuk Disiplininde Yapılan Beş Hata
Okunma:9642
 Çocuk ve Ev Ödevi
Okunma:7302
 Çocuğa Oyuncak Seçmenin 10 Altın Kuralı
Okunma:6618
 Televizyon Ve Bilgisayarın Çocuklarımız Üzerindeki 20 Zararı
Okunma:5972
 Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek
Okunma:5873
[Çok Okunan Makaleler]
 

Son Yorumlar
   Doğa Nuray Şakalar
Çok güzel
 Ziya Dallı
Hocam, Programınız çok faydalı, teşekkür ederiz.Fakat bizde geçme notu farklı, excelde modifiye yapamıyoruz. Koruma şifresini paylaşabilir misiniz?
 irem ipek önen
be-ğen-diiim.
 

MAKALELER
   

Anket
 
 
İlkokulda yazılı sınav,test,deneme sınavı gerekli mi?
14.12.2017


 Evet
 Hayır
 Fikrim Yok
Tüm anketler
 

İstatistik
 
Online Ziyaretçi
: 29
Bugün Tekil
: 449
Bugün Çoğul
: 4672
Dün Tekil
: 431
Dün Çoğul
: 7060
Toplam Tekil
: 1186900
Toplam Çoğul
: 19372422
Ana Kategori
: 12
Alt Kategori
: 112
Toplam Dosya
: 9090
Toplam İndirilme
: 1066591
IP
: 54.227.48.147
 

Uzak Çevre
 

Çevre değişkenleri bir davranışın güdüleyicisi olabileceği gibi, en-gelleyicisi de olabilir. Bu iki  yönlü  etki, hem yakın, hem de  uzak  çevreden  gelir.  Burada yakın çevre, öğrencinin her gün içinde bulunduğu çevre olarak alınmıştır: Sınıf, okul, aile, boş zaman geçirme alanları. Uzak  çevre,  onu  zaman  zaman  etkileyen diğer ögelerden oluşur. Bunlar, kendi toplumunun yaşama biçimlerinden, çeşitli araçlarla edindiği, diğer ülkelerin insanlarının yaşama biçimlerine kadar uzanır.

Birey ve kurumlann etkililik göstergelerinden  biri  de  kontrol  edebildiği ilişki çevresinin genişliğidir.  Okul ve öğretmenden beklenen, sınıf ve okulun olasınca uzak çevresini etkileyebilmesi olmalıdır.

Ülkelerin yaşama biçimlerindeki  farklar,  sınıftaki  öğrencilerin  davranış nedenlerinde  de  fark  oluşturur  (Hamilton  and  others,  1989:  556).  Bu  sonuç  bize, sınıftaki  bir  öğrencinin  davranışı  ile  uğraşan  bir  öğretmenin  gözetmesi  gereken etkenlerin ne kadar geniş bir çevreden geldiğini gösterir. Öğretmenin bu kadar geniş bir çevre için bile yapabileceği işler vardır: Olumsuz davranış örneklerini sergileyen basınyayın araçlarının ilgilileriyle, okul ve eğitim üst örgütleri düzeyinde iletişim kurularak, değiştirilmesine çalışılabilir. Bunun için aile ve ilgili diğer kurumlardan yardım istenebilir.

Sorunları uygar insanlar olarak çözmenin,  hakkını  yasal yollarla  arayıp  almanın örnekleri  yerine,  hakkını,  hatta  hakkı  olmayanı  bile  güç  kullanarak  alanların kahraman  olarak  yer  aldığı, kazandığı filmler,  eğitsel amaçlara ters bu davranışlar karşısında,  öğretmenin  çabalanna  fazla  başarı  şansı  tanımaz. Öğrencilerin, toplumsal yaşamda da karşılaşılan bu tür olumsuz örneklerden etkilenmemesi için, toplumsal yapı ve işleyiş, bu örneklere rastlanılmayan, rastlanıldığında da başanlı olamayacakları şekilde kurulmalıdır. Bu durum, eğitim ve sınıf yönetimi konusunda, ülke yöneticilerinin sorumluluk biçimlerinin de göstergesi olur.  

Sayfa Yazar:
Kaynak:
Gösterim:1814