Son Eklenen Makaleler
   Televizyon Ve Bilgisayarın Çocuklarımız Üzerindeki 20 Zararı
Okunma:4450
 Çocuk Disiplininde Yapılan Beş Hata
Okunma:7970
 Çocuğa Oyuncak Seçmenin 10 Altın Kuralı
Okunma:5118
 Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek
Okunma:4583
 Çocuğunuzu Kreşte ve Okulda Enfeksiyon Hastalıklarına Karşı Koruyun
Okunma:2974
[Son Eklenen Makaleler]
 

Popüler Makaleler
   Çocuk Disiplininde Yapılan Beş Hata
Okunma:7970
 Çocuk ve Ev Ödevi
Okunma:6419
 Çocuğa Oyuncak Seçmenin 10 Altın Kuralı
Okunma:5118
 Test Çözme Teknikleri
Okunma:4848
 Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek
Okunma:4583
[Çok Okunan Makaleler]
 

Son Yorumlar
   MUHAMMED ALİ ERDEM
Güzel
 Rafet özcan
Mükemmel
 Kevser. Ağaçcı
Mükemmel. ...............bayıldım
 

MAKALELER
   

Anket
 
 
Kaynak Kitap Sizce Gerekli mi?
10.10.2016


 Evet
 Hayır
 Fikrim Yok
Tüm anketler
 

İstatistik
 
Online Ziyaretçi
: 26
Bugün Tekil
: 253
Bugün Çoğul
: 3883
Dün Tekil
: 895
Dün Çoğul
: 5306
Toplam Tekil
: 977841
Toplam Çoğul
: 16905490
Ana Kategori
: 12
Alt Kategori
: 111
Toplam Dosya
: 8367
Toplam İndirilme
: 919913
IP
: 174.129.78.73
 

Uzak Çevre
 

Çevre değişkenleri bir davranışın güdüleyicisi olabileceği gibi, en-gelleyicisi de olabilir. Bu iki  yönlü  etki, hem yakın, hem de  uzak  çevreden  gelir.  Burada yakın çevre, öğrencinin her gün içinde bulunduğu çevre olarak alınmıştır: Sınıf, okul, aile, boş zaman geçirme alanları. Uzak  çevre,  onu  zaman  zaman  etkileyen diğer ögelerden oluşur. Bunlar, kendi toplumunun yaşama biçimlerinden, çeşitli araçlarla edindiği, diğer ülkelerin insanlarının yaşama biçimlerine kadar uzanır.

Birey ve kurumlann etkililik göstergelerinden  biri  de  kontrol  edebildiği ilişki çevresinin genişliğidir.  Okul ve öğretmenden beklenen, sınıf ve okulun olasınca uzak çevresini etkileyebilmesi olmalıdır.

Ülkelerin yaşama biçimlerindeki  farklar,  sınıftaki  öğrencilerin  davranış nedenlerinde  de  fark  oluşturur  (Hamilton  and  others,  1989:  556).  Bu  sonuç  bize, sınıftaki  bir  öğrencinin  davranışı  ile  uğraşan  bir  öğretmenin  gözetmesi  gereken etkenlerin ne kadar geniş bir çevreden geldiğini gösterir. Öğretmenin bu kadar geniş bir çevre için bile yapabileceği işler vardır: Olumsuz davranış örneklerini sergileyen basınyayın araçlarının ilgilileriyle, okul ve eğitim üst örgütleri düzeyinde iletişim kurularak, değiştirilmesine çalışılabilir. Bunun için aile ve ilgili diğer kurumlardan yardım istenebilir.

Sorunları uygar insanlar olarak çözmenin,  hakkını  yasal yollarla  arayıp  almanın örnekleri  yerine,  hakkını,  hatta  hakkı  olmayanı  bile  güç  kullanarak  alanların kahraman  olarak  yer  aldığı, kazandığı filmler,  eğitsel amaçlara ters bu davranışlar karşısında,  öğretmenin  çabalanna  fazla  başarı  şansı  tanımaz. Öğrencilerin, toplumsal yaşamda da karşılaşılan bu tür olumsuz örneklerden etkilenmemesi için, toplumsal yapı ve işleyiş, bu örneklere rastlanılmayan, rastlanıldığında da başanlı olamayacakları şekilde kurulmalıdır. Bu durum, eğitim ve sınıf yönetimi konusunda, ülke yöneticilerinin sorumluluk biçimlerinin de göstergesi olur.  

Sayfa Yazar:
Kaynak:
Gösterim:1579