Son Eklenen Makaleler
   Televizyon Ve Bilgisayarın Çocuklarımız Üzerindeki 20 Zararı
Okunma:5461
 Çocuk Disiplininde Yapılan Beş Hata
Okunma:9093
 Çocuğa Oyuncak Seçmenin 10 Altın Kuralı
Okunma:6123
 Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek
Okunma:5406
 Çocuğunuzu Kreşte ve Okulda Enfeksiyon Hastalıklarına Karşı Koruyun
Okunma:3436
[Son Eklenen Makaleler]
 

Popüler Makaleler
   Çocuk Disiplininde Yapılan Beş Hata
Okunma:9093
 Çocuk ve Ev Ödevi
Okunma:6963
 Çocuğa Oyuncak Seçmenin 10 Altın Kuralı
Okunma:6123
 Televizyon Ve Bilgisayarın Çocuklarımız Üzerindeki 20 Zararı
Okunma:5461
 Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek
Okunma:5406
[Çok Okunan Makaleler]
 

Son Yorumlar
   Şeyma özçelik
Bence çok güzel bir şey yani testlaer çoooooook güzel ablamla hergün sınav olduğu zaman buraya girip çözüyoruz
 Enes dikçal
İnşallah 100 alırım
 Cemre özdemir
çok güzel 100 aldım
 

MAKALELER
   

Anket
 
 
Kaynak Kitap Sizce Gerekli mi?
10.10.2016


 Evet
 Hayır
 Fikrim Yok
Tüm anketler
 

İstatistik
 
Online Ziyaretçi
: 48
Bugün Tekil
: 307
Bugün Çoğul
: 3688
Dün Tekil
: 565
Dün Çoğul
: 6167
Toplam Tekil
: 1099305
Toplam Çoğul
: 18288954
Ana Kategori
: 12
Alt Kategori
: 111
Toplam Dosya
: 8536
Toplam İndirilme
: 1000173
IP
: 54.198.247.44
 

Uzak Çevre
 

Çevre değişkenleri bir davranışın güdüleyicisi olabileceği gibi, en-gelleyicisi de olabilir. Bu iki  yönlü  etki, hem yakın, hem de  uzak  çevreden  gelir.  Burada yakın çevre, öğrencinin her gün içinde bulunduğu çevre olarak alınmıştır: Sınıf, okul, aile, boş zaman geçirme alanları. Uzak  çevre,  onu  zaman  zaman  etkileyen diğer ögelerden oluşur. Bunlar, kendi toplumunun yaşama biçimlerinden, çeşitli araçlarla edindiği, diğer ülkelerin insanlarının yaşama biçimlerine kadar uzanır.

Birey ve kurumlann etkililik göstergelerinden  biri  de  kontrol  edebildiği ilişki çevresinin genişliğidir.  Okul ve öğretmenden beklenen, sınıf ve okulun olasınca uzak çevresini etkileyebilmesi olmalıdır.

Ülkelerin yaşama biçimlerindeki  farklar,  sınıftaki  öğrencilerin  davranış nedenlerinde  de  fark  oluşturur  (Hamilton  and  others,  1989:  556).  Bu  sonuç  bize, sınıftaki  bir  öğrencinin  davranışı  ile  uğraşan  bir  öğretmenin  gözetmesi  gereken etkenlerin ne kadar geniş bir çevreden geldiğini gösterir. Öğretmenin bu kadar geniş bir çevre için bile yapabileceği işler vardır: Olumsuz davranış örneklerini sergileyen basınyayın araçlarının ilgilileriyle, okul ve eğitim üst örgütleri düzeyinde iletişim kurularak, değiştirilmesine çalışılabilir. Bunun için aile ve ilgili diğer kurumlardan yardım istenebilir.

Sorunları uygar insanlar olarak çözmenin,  hakkını  yasal yollarla  arayıp  almanın örnekleri  yerine,  hakkını,  hatta  hakkı  olmayanı  bile  güç  kullanarak  alanların kahraman  olarak  yer  aldığı, kazandığı filmler,  eğitsel amaçlara ters bu davranışlar karşısında,  öğretmenin  çabalanna  fazla  başarı  şansı  tanımaz. Öğrencilerin, toplumsal yaşamda da karşılaşılan bu tür olumsuz örneklerden etkilenmemesi için, toplumsal yapı ve işleyiş, bu örneklere rastlanılmayan, rastlanıldığında da başanlı olamayacakları şekilde kurulmalıdır. Bu durum, eğitim ve sınıf yönetimi konusunda, ülke yöneticilerinin sorumluluk biçimlerinin de göstergesi olur.  

Sayfa Yazar:
Kaynak:
Gösterim:1715