Son Eklenen Makaleler
   Televizyon Ve Bilgisayarın Çocuklarımız Üzerindeki 20 Zararı
Okunma:4848
 Çocuk Disiplininde Yapılan Beş Hata
Okunma:8432
 Çocuğa Oyuncak Seçmenin 10 Altın Kuralı
Okunma:5490
 Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek
Okunma:4880
 Çocuğunuzu Kreşte ve Okulda Enfeksiyon Hastalıklarına Karşı Koruyun
Okunma:3114
[Son Eklenen Makaleler]
 

Popüler Makaleler
   Çocuk Disiplininde Yapılan Beş Hata
Okunma:8432
 Çocuk ve Ev Ödevi
Okunma:6604
 Çocuğa Oyuncak Seçmenin 10 Altın Kuralı
Okunma:5490
 Test Çözme Teknikleri
Okunma:5004
 Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek
Okunma:4880
[Çok Okunan Makaleler]
 

Son Yorumlar
   Enes dikçal
İnşallah 100 alırım
 Cemre özdemir
çok güzel 100 aldım
 Sümeyye Çabuk
Sınavım yarın inşallah 100 alırımmmm
 

MAKALELER
   

Anket
 
 
Kaynak Kitap Sizce Gerekli mi?
10.10.2016


 Evet
 Hayır
 Fikrim Yok
Tüm anketler
 

İstatistik
 
Online Ziyaretçi
: 32
Bugün Tekil
: 510
Bugün Çoğul
: 7681
Dün Tekil
: 644
Dün Çoğul
: 15357
Toplam Tekil
: 1047837
Toplam Çoğul
: 17509925
Ana Kategori
: 12
Alt Kategori
: 111
Toplam Dosya
: 8443
Toplam İndirilme
: 967531
IP
: 54.198.143.223
 

Televizyon Ve Bilgisayarın Çocuklarımız Üzerindeki 20 Zararı
 

              TELEVİZYON VE BİLGİSAYARIN  ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDEKİ 20  ZARARI

Çocuklarımızın gündelik hayatlarında kullandığı teknolojik aletlerin en başında şüphesiz ki televizyon ve bilgisayar gelmektedir.Peki Bu aletlerin çocuklarımıza zararları nelerdir? Bunları yeteri kadar biliyor muyuz acaba?

Bilgisayarların yetişkinler kadar, çocuklar üzerinde de etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi olduğu şüphesizdir. Zaman zaman çocuklarımızın bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını farkederiz.Açlık nedir bilmeden saatlerce kalabilirler,selseniz duymazlar. Bu gücün etkisini tam olarak bilemediğimiz için, bu sürede çocuğu gözlemek,denetlemek ve kontrollü olmak gerekmektedir.

Bilgisayardaki yazılım programı  çocuğunuzun yaşına uygun değilse, çocukları hayal kırıklığına uğratabilir ve bilgisayarın başarısızlıkla özdeşleşmesine yol açabilir.Yaşına uygun olmayan yazılım programlarını kullanan çocuklarda; şiddet kullanma, kaba bir dil kullanma, izlediği hızlı ve animasyonlardan dolayı aşırı hareketlilik,gördüklerinin benzeri yapma ya da alma gibi etkiler görülebilir.

 Günümüz koşullarında hayatının herhangi bir döneminde  hiç kimse yok gibidir internet be TV ile vakit geçirmeyen. Bilgisayar ve internet çocukların karakteri ve kişilik gelişiminde etkileri nelerdir? Anne ve babaların çocuklarını bilgisayar ve TV başına kontrolsüzce bıraktıklarında  neler olabileceği hakkındaki fikirleri nelerdir? Bu konuda ki fikirlerimi paylaşmak istedim.

 

1-Konuşmaya başlama yaşını geriletir. İletişim gücünü zayıflatır, beslenme bozuklukları oluşabilir aynı zamanda  beslenme alışkanlığını TV izlerken ya da oyun oynarken devam etmek isteyebilir.

2-Donuk bakışlı olur. Algılama düzeyi düşer,ifade ve becerilerinde yetersizlik söz konusudur.

3-Tepkileri giderek azalır, seslendiğinizde sizi duymaz,ifade ve becerileri zayıflar.

4-Kendini oyalayabilmek için iletişim aracına bağımlı olur.Bağımsız oyun oynama becerilerinde azalma gözlemlenir.

5-Hayal kurma yeteneğini  ve yaratıcılığını kaybeder.Korku ve kaygı duyguları artar ve bu duygularla baş edebilmeyi öğrenmekte zorluk yaşar.

6-Oyun kurma ve oyun oynama becerisi azalır,sokak oyunları dediğimiz oyunlardan habersiz olarak büyür ya da bu oyunlar anlamsız gelir.

7-Kinestetik olarak daha ağır,hareketsiz bir çocuk olarak büyür ve bedensel hareketlilik ,yorgunluk gerektirecek oyunlara dahil olmak istemez.

8-Uyku saatleri düzensiz olur, Uzun süreli bilgisayar kullanmak çocuklarda fiziksel problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar gelmektedir.

 

9-Tüketicilik artar,reklamlarını izlediği her ürünü talep eder ve aldırana kadar sizi ağlayarak bunaltır, yaşı itibari ile görmemesi gereken cinsel içerikli reklamları ya da duymaması gereken kelimeleri sizin kontrolünüz  olmadan öğrenmiş olur ve kaygı yaşar.

10-Özel zevkleri,ilgilendiği bir hobisi olmadan büyür,ya da oynadığı oyunlardaki ,izlediği filimlerdeki olanakları kendide benimseme yoluna gidebilir.

11-Şiddetten etkilenir,ve hayatında uygular.

12-Kaybettikçe,bir üst oyuna geçemedikçe hırslanır,öfkelenir, saldırgan olur,kazanamıyorum diye ağlamaya başlar,ve karşısındakini suçlamayı öğrenir(bilgisayarı),kendini beceremiyorum beceriksizim olarak görmeye başlar.

13-Yaşından daha küçük bir çocuk gibi konuşmaya ve davranmaya başlar.

14-Okuma oranı azalır,okuma hızı yavaşlar.

15-Yazı yazabilme kabiliyeti geriler,özensizleşir,bilgisayarda yazmak daha hızlı ve pratik gelir .

16-Psikolojik ve sosyal becerileri azalır.

17-Gördüğü,izlediği her şeyi gerçek olarak algılar ve hayatında  uygular.

18-Ailesi yada arkadaşları ile vakit geçirmek yerine teknolojik cihazlarla vakit geçirmeyi tercih eder,genel sohbet konusu olarak dönemin favori olan bilgisayar oyunları,ya da cep telefonları konuşulur.

19-Çocuklar davranışları model alma yoluyla öğrenir,siz çocuğunuzla birlikte vakit geçirirken cep telefonunuzda oyun oynarsanız,ya da çocuğunuz yemek yesin,sessiz olsun diye kendi cep telefonlarınıza çocuğunuz için oyun yüklerseniz bunu çocuklarınız için olumlu hale getirisiniz,dışarıda vakit geçirirken,ya da çocuğunuzun susması gerektiğini düşündüğünüz anlarda eline verip bu durum ortadan kalktığında aaaa çok oynadın yeter dediğinizde çocuğunuz buna itiraz eder,normal şartlarda hayır olarak değerlendirdiğiniz davranışları içinde bulunduğunuz şartlara göre tutum değiştirmeniz çocuğunuzun gözünde oyun yoluyla ona vermiş olduğunuz güven duygusunun sarsılmasına yol açar.

20-Özelikle okul hayatında,arkası arkasına söylenen iki ya da üç cümleli yönergeleri ,söylenilen hızda anlama-uygulama pratiği azalır.

Sayfa Yazar:
Kaynak:
Gösterim:4849